3 maart 2026
Victoria Collin (UCL-FUCaM Mons)
Promotor: prof. Bénédicte Vessié
1ste prijs ex-aequo van de editie 2025
De voortdurende evolutie van het beroep van bedrijfsrevisor roept vragen op. Zal de cijferberoepsbeoefenaar in de toekomst evolueren tot een assuranceprofessional? Dit beroep richt zich immers steeds meer op de certificering van niet-financiële informatie. Dit vormt een waarborg voor kwaliteit en vertrouwen voor alle stakeholders.
De verschillen in de rol van auditors tussen landen zijn duidelijk, met name wat betreft de interne controle, die door commissarissen in de verschillende landen op uiteenlopende wijze wordt behandeld. Deze studie beoogt een antwoord te bieden op de volgende vraag: “Wat kan de inbreng zijn van de certificering van de interne controle door een commissaris?” Het doel is inzicht te krijgen in de toegevoegde waarde van deze certificering in verhouding tot de beperkingen die zij voor vennootschappen kan meebrengen.
Om deze vraag te beantwoorden werd een literatuurstudie uitgevoerd om een theoretisch kader vast te stellen. Vervolgens werden verslagen uit verschillende landen onder de loep genomen om de verschillen te vergelijken en te begrijpen in de informatie die zowel door ondernemingen als door commissarissen moet worden verstrekt. Ten slotte werden vragenlijsten verstuurd en interviews afgenomen bij Belgische bedrijfsrevisoren om verschillende standpunten over het onderwerp te verzamelen en opkomende tendensen te identificeren.
Na analyse van de diverse meningen blijkt dat de certificering van de interne controle mogelijk een grotere belasting vormt dan de meerwaarde die zij oplevert, zowel voor ondernemingen als voor commissarissen. Deze conclusie sluit aan bij de vaststellingen in landen die deze certificering hebben ingevoerd, zoals Frankrijk, dat deze praktijk later heeft teruggedraaid door ze af te schaffen.